9 priežastys, kodėl orientavimosi sportas yra naudingas sveikatai

0
269
Orientavimosi sporto masinės varžybos.
Orientavimosi sporto masinės varžybos.

Sveikata yra svarbiausia vertybė – be jos visas žmogaus gyvenimo balansas griūva. Fizinė veikla yra puiki prevencija daugeliui sveikatos sutrikimų. Fizinį visuomenės aktyvumą skatinanti organizacija „Mano Klubas“ šiandien (04.07) pradeda penktąjį masinių orientavimosi sporto varžybų „Mano Antradieniai“ sezoną Vilniaus apylinkėse. Į pirmąjį etapą visus norinčius išbandyti šį sportą, entuziastus mėgėjus bei profesionalius sportininkus organizatoriai kviečia į Pilaitės mikrorajone esantį Salotės mišką.

„Orientavimosi sportas turi daug naudingų faktorių, tačiau didžiausią patrauklumą kelia tai, kad šis sportas – ne tik naudinga ir efektyvi fizinė veikla, bet ir džiaugsmą keliantis laisvalaikio praleidimo būdas.“, – sako asociacijos „Mano klubas“ prezidentas Linas Keina. Anot jo, orientavimasis yra puiki proga trumpam ištrūkti iš dulkino miesto šurmulio į grynu oru dvelkiančią gamtą, kur orientacininkai, apsiginklavę kompasu ir žemėlapiu, renka pažymėtus kontrolinius punktus nurodyta seka.

Jeigu esi pasiryžęs išbandyti save žaliosiose orientavimosi sporto trasose, „Mano Antradieniai“ yra paruošę 6 skirtingo ilgio ir sudėtingumo trasas, atitinkamai pagal kiekvieno patirtį ir lūkesčius. Jauniausias dalyvis „Mano Antradienių“ trasose buvo vos 6-erių, o vyriausias – 78-erių veteranas. Abejojantiems, ar verta lįsti į miškų tankmę varžybų organizatoriai siūlo 9 argumentus, kodėl tai yra ne tik puikus laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir naudingas sveikatai, asmens savidisciplinai ir gerai nuotaikai užsiėmimas:

Kompasas ir sportinis žemėlapis.
Kompasas ir sportinis žemėlapis.

1. Naudingai praleistas laikas gamtoje – nėra nieko taip gerai atpalaiduojančio kaip buvimas joje. Grynas oras mažina stresą, padeda atitrūkti nuo kasdienių problemų.

2. Orientavimosi sporte yra balansas tarp fizinio krūvio ir protinės veiklos – vien greitų kojų neužtenka, kad laimėtum. Svarbiausias uždavinys orientavimosi sporto trasoje yra bėgti tokiu greičiu, kad spėtum skaityti žemėlapį ir atpažinti aplink save esančius objektus pagal legendas. Taip pat, kad įgyvendintum suplanuotą kelią iki punkto sėkmingai.

3. Ugdo pasitikėjimą savimi. Orientacininkai išmoksta pasitikėti savimi. Miške su žemėlapiu privalai naudoti savo orientavimosi gebėjimus, būti įsitikinęs kur esi. Kiekvienas žingsnis į priekį, pasiektas tikslas savo ar draugų dėka taip pat didina pasitikėjimą savo jėgomis.

4. Lavina greitą reakciją. Šiame sporte negali ilgai galvoti: kokį maršruto sprendimą priėmei – tokiu ir seki. Bėgti per dešinę ar kairę? Lipti į kalną, o gal verčiau visą jį apibėgti? Tokius sprendimus privalai priimti greitai, todėl tai reikalauja greito loginio mąstymo – tai dar vienas argumentas, kodėl šis sportas yra dar kitaip vadinamas sportu, kuris reikalauja protinės veiklos.

5. Gerina fizinį pasirengimą. Didžioji orientavimosi trasų dalis rengiama raižyto reljefo miškuose, kur driekiasi įvairūs kalnai ir nuokalnės. Tai puiki aplinka sportuoti mėgėjams entuziastams bei profesionaliems sportininkams lavinti savo aerobinį pajėgumą, gerinti sveikatą bei stiprinti raumenyną.

6. Mažina riziką turėti problemų su širdimi ir kraujagyslėmis. Fizinės veiklos metu yra įgyjamas aerobinis pajėgumas, kuris padeda greičiau atsistatyti organizmui po krūvio, mažina nuovargį. Taip pat yra gerinamas organizmo gebėjimas priimti stresą, kurį kūnas patiria nuo tam tikros apkrovos. Be to, didėja širdies tūris, pagerėja medžiagų apykaita – ląstelės lengviau pasisavina reikalingą deguonį.

7. Išvysto savigarbą. Tai sportas, reikalaujantis drąsos, ištvermės ir psichologinio susikaupimo, kadangi išbėgęs į orientavimosi trasą turi vienas lįsti į nežinomas vietoves, miško tankmes. Kaskart sėkmingai įveikus trasą ir vis greičiau bei tiksliau randant kontrolinius punktus apima euforijos jausmas.

8. Šis sportas vysto gebėjimą orientuotis vietovėse, kas tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, žygyje kalnuose, gali būti netgi gyvybės-mirties klausimas. Orientacininkai trasoje turi įgūdį atsekti kur jie yra, išlieka šaltapročiai ir kritinėse situacijose.

9. Bendraminčių draugija žaliosiose trasose – nulipk nuo monotoniško asfalto, pajausk gamtos dvelksmą ir prisijunk prie mūsų! Bėgiojimas kieta danga ilgainiui padaro didelę žalą sąnariams, kadangi nėra tinkamos amortizacijos – visa apkrova tenka keliams. Miško keliai kiek draugiškesni, nes jie minkšti.

Orientavimosi sporto prizmė.
Orientavimosi sporto prizmė.

Viename „Mano Antradienių“ etape orientavimosi trasas vidutiniškai įveikia virš 180 šios sporto šakos entuziastų, naujokų ir profesionalų. Dalyvių kiekvieną etapą laukia galimybė be išankstinės registracijos startuoti masinėse varžybose, pasirinkus norimą orientavimosi sporto trasą. Startas vyks nuo 16 val. iki 19 val., dalyvių asmeniškai pasirinktu laiku.

Daugiau informacijos www.antradieniai.lt.

Straipsnis iš http://www.sportas.lt