Ekspertai pataria: kaip paruošti langus šiltajam sezonui

0
194

langu-valymasPavasaris – tradicinis metas, kada prisimename, jog dideli namų langai reikalauja dėmesio ir priežiūros. Ką daryti, kad jų valymas netaptų iššūkiu? Ko vengti, norint išsaugoti ne tik švarius, bet ir funkcionalius langus?

Idealiu atveju langai turėtų būti valomi 4 kartus per metus. Toli gražu – pasakys kiekvienas, bent kartą susidūręs su būtinybe šalinti nešvarumus ant stiklo. Juk kartais jau kitą dieną po langų plovimo šie atrodo tarsi nevalyti ištisą mėnesį. Kad to išvengtume, daugiau kaip 20 metų langus gaminančios bendrovės „Megrame“ ekspertai pateikia aktualiausių patarimų ABC, skirtą plastikinių langų priežiūrai.

Langas – daugiau nei stiklas

Valymo procesą palengvinsime išorinę ir vidinę lango pusę valydami skirtingomis kryptimis: vieną valydami horizontaliai, o kitą – vertikaliai. Tai padės suprasti, kurioje pusėje pasiliko valymo dėmių ar rėžių. Produktyviam langų švarinimui taip pat vertėtų nesirinkti kaitrios, vėjuotos ar lietingos dienos.

Svarbu atminti, kad langas nebus visiškai švarus, jei nepašalinsime vidinių konstrukcijų nešvarumų. Guminės tarpinės ar varstymo mechanizmai (apkaustai) iš pažiūros atrodo smulkmena. Bet nuo tos smulkmenos priklauso lango atsparumas skersvėjams, lietui bei lango varstymo funkcionalumas. Kad tarpinės ir varstymo mechanizmai atliktų savo funkciją, o rėme nesikauptų dulkės, būtina bent 2 kartus per metus valyti lango tarpines bei judančias apkaustų dalis. Judančias lango mechanizmo dalis taip pat rekomenduotina periodiškai sutepti technine alyva ar silikono tepalu. O nešvarumus reikėtų pašalinti ir iš vandens nutekėjimo kanalų, esančių apatinėje rėmo dalyje.

Valymo priemonės: ko vengti?

Renkantis langų priežiūros gaminius, patartina vengti priemonių su alkoholiu, amoniaku ar acetonu. Plastikiniams profiliams geriausiai tinka valikliai, pagaminti tensidų pagrindu (pavyzdžiui, vanduo su muilu ar vanduo su soda). Stiklų valymui – nestiprus acto tirpalas, muiluotas vanduo ar vanduo su indų plovikliu. Blizginant langų paviršių, tėvai ar seneliai vis dar pamena ir liaudišką gudrybę įpilti į vandenį šaukštą krakmolo ar net patrinti reikiamas stiklo vietas… bulvės gabaliuku.

Būtina atsižvelgti į tai, kad ant stiklų paviršiaus kaupiasi įvairaus pobūdžio nešvarumai. Tarp jų gali būti ir statybinių dulkių, turinčių abrazyvinių dalelių, kurios braižo stiklą. Todėl „Megrame“ ekspertai pataria niekuomet apdulkėjusių langų nevalyti sausai. Jei stiklas nekokybiškas, grėsmę kelia ne tik statybinės kilmės, bet ir mažesnio tankio bei kietumo nešvarumai, kurie pažeidžia stiklą, o įbrėžimuose papildomai kaupiasi purvas. Dėl šios priežasties patartina atkreipti dėmesį į langų valymo instrukciją, kurią licencijuoti langų gamintojai pateikia įsigyjant naujus langus. Instrukcijoje įprastai nurodoma, kokias priemones rinktis atitinkamų lango dalių priežiūrai.

Ateities langai

langasTechnologijų entuziastai tikisi, kad ilgainiui rinkoje pasirodys ir nanotechnologijomis paremti langai su hidrofiliniais stiklais. Tokių stiklų paviršiumi vanduo teka ne sunkiai nuvalomas žymes paliekančiais lašais, o lygia srove. Ši inovacija grįsta fotokatalizės principu, kuomet ultravioletiniams spinduliams pasiekus stiklą, nanodalelės ima skaidyti organines purvo molekules.

Kol savaime nusivalantys stiklai lieka ateities būsto naujove, sunkiai nuvalomų su purvu susimaišiusio vandens žymių prevencijai ypatingai svarbu vengti langų rasojimo. Tam „Megrame“ ekspertai pataria kontroliuoti drėgmės lygį patalpose, neužkrauti palangių gėlių vazonais ir namuose palaikyti pastovią vidutinę kambario temperatūrą, kurią užtikrina tik energetiškai efektyvūs langai.