Kiek šviestuvų reikia patalpos apšvietimui?

0
99

Įsirenginėjant apšvietimą, dažnai iškyla klausimas kiek ir kokių šviestuvų prireiks teisingam patalpos apšvietimui. Tai itin aktualus klausimas, todėl labai svarbu ir naudinga bent apytiksliai apskaičiuoti reikiamą apšvietimo prietaisų kiekį.

Norint apskaičiuoti, kiek šviestuvų reikės, reikia nuspręsti kokios apšviestos patalpoms reikės. Jei patalpos yra viešos erdvės arba skirtos darbui, jos turi atitikti tam tikrus, nustatytus higienos reikalavimus. Jei planuojate apšviesti namų erdvę, reikia žinoti bendras rekomendacijas apšvietimui, kurios pravers jaukiam ir patogiam apšvietimo įrengimui.

Dauguma žmonių yra pripratę prie kaitrinių lempučių ir jų standartinių galingumų, tokių kaip 60W ar 100W ir gali priskirti jas suprantamam ryškumo lygiui. Tačiau technologijos keičiasi ir senąsias lemputes keičia LED technologija, o jos pagrindinis matas tampa liumenas. Skirtingų gamintojų šviestuvai gali būti tos pačios galios, matuojamos vatais, tačiau šviesos stiprumas skirtis. Taip yra todėl, kad skirtingi gamintojai tam pačiam vatų skaičiui išgauna skirtingą šviesos stiprumą, kuris matuojamas liumenais.

Elmo light šviestuvų gamintojas siūlo tokias rekomendacijas norint tinkamai paskaičiuoti reikiamą šviestuvų skaičių. Kambariui reikalinga apie 150 – 200 lx apšviestumo riba, jei ruošiatės daug skaityti, tada reikalinga 300 – 500 lx apšviestumo riba. Paimkite kambario plotą (ilgis x plotis) ir padauginkite iš lx skaičiaus. Pvz.: Jei turite 16 kvadratų kambarį (4m ilgis ir 4m plotis, tai apšvietimui reikės – 4 x 4 x 200 = 3200 Lm. Taigi šio kambario apšvietimui reikės tiek šviestuvų, kad jų Lm skaičius būtų 3200 Lm.

Apskaičiavus reikalingą šviesos srautą, telieka išsirinkti šviestuvų dizainą. Deja, bet ši formulė tinka tik idealiu apšvietimo atveju. Realiai yra taip, kad nevisa šviesa patenka ten, kur mums reikia, dalis šviesos tenka luboms, sienoms, tamsesni paviršiai sugeria šviesą. Net ir dulkės ore trukdo šviesai keliauti ten, kur reikia. Bendram aplinkos poveikiui įvertinti yra naudojamas specialus apšvietimo efektyvumo koeficientas, kurį apskaičiuoti gana sudėtinga. Jis priklauso net nuo kambario apstatymo, todėl patiems apsiskaičiuoti tampa labai sunku. Siūlome kreiptis į “Elmo light” apšvietimo profesionalus, kurie galės apskaičiuoti reikiamą šviestuvų kiekį, parinks tinkamiausius sprendimus. Labai svarbu nepamiršti, kad reikia “sluoksniuoti” apšvietimą, naudoti kelių rūšių šviestuvus.

UAB „ELMO technologijos“