Legendiniai „Zippo“ žiebtuvėliai pasipuošė istorine lietuviška simbolika

0
193

zippVisame pasaulyje garsus JAV žiebtuvėlių gamintojas „Zippo“ sukūrė specialiai Lietuvai skirtą trijų žiebtuvėlių kolekciją. Trispalvės spalvų žiebtuvėliai papuošti etnografiniais raštais ir ženklais, kurie mūsų protėvius saugodavę nuo pavojų, padėję įveikti išbandymus ir lemdavę sėkmę. Šių kolekcinių žiebtuvėlių išleidžiama vos 900 vienetų.

„Šiai kolekcijai analogų rasti būtų sunku, nes „Zippo“ gamina tik pavienius žiebtuvėlių modelius su nacionaliniais atributais, dažniausiai – JAV simbolika, kurios svarbia pop kultūros dalimi šis žiebtuvėlis ir laikomas. Lietuvai skirta kolekcija įkvėpta mūsų šalies istorinio ir tautinio paveldo. Raštais, vaizduojamais ant trijų kolekcijos žiebtuvėlių, atspindima per tūkstantmečius besivysčiusi Lietuvos kultūra, istorija, šiuos motyvus galima atpažinti įvairiuose tautodailės darbuose, pvz., audiniuose ar drožiniuose. Dėl suteikiamos neribotos garantijos „Zippo“ dažnai dovanojamas ypatinga proga. Tarnaudamas visą gyvenimą savininkui jis tampa išgyventų prisiminimų simboliu, kuris dažnai perduodamas iš kartos į kartą. Todėl labai džiaugiamės, kad ir lietuviškos kultūros atmintis atgyja tokiuose simboliuose ir bus perduodama ateities kartoms“, – sako Aurimas Kregždė, oficialaus žiebtuvėlių gamintojo „Zippo“ atstovas Lietuvoje.

Šiltos aukso spalvos lietuviškosios „Zippo“ kolekcijos žiebtuvėlis puoštas žmogaus gimimo ir gyvenimo lėmėjos deivės Laimos simboliais – jis simbolizuoja laimę ir turtus. Gyvybei ir pažinimui skirtas žalias žiebtuvėlis. Jis padabintas verpste, simbolizuojančia visatą, stabilumą, gyvybę, pažinimo ir visatos paslapčių simboliu – baltų kryžiumi. Raudonas žiebtuvėlis įkūnija stiprybę ir protėvių pagalbą. Šis žiebtuvėlis papuoštas stilizuotu Vyčio – valdovo, galinčio apginti kraštą ir tėvynę – atvaizdu. Visus kolekcinius žiebtuvėlius juosia bendras ornamentas, sudarytas iš apsaugą užtikrinančių Perkūno ženklų.

Kompanija „Zippo“ įkurta 1932 metais Bradforde, JAV. Mintis sukurti pirmąjį žiebtuvėlį kompanijos įkūrėjui Džordžui Blaisdelui (George G. Blaisdell) kilo pamačius, kaip jo bičiulis prisideginėja cigaretę nepatogiu, dviem rankomis įžiebiamu austrišku žiebtuvėliu. 1933 buvo sukurtas pirmasis „Zippo“ žiebtuvėlis. Visame pasaulyje bendrovė pagarsėjusi savo ilgaamžiškumo garantija „Jis veikia arba mes jį pataisome nemokamai“. Per daugiau nei 80 metų, niekas nemokėjo už mechaninį „Zippo“ žiebtuvėlio remontą nepriklausomai nuo žiebtuvėlio amžiaus ar būklės. 2012 metais, kompanijai švenčiant 80 metų jubiliejų, iš viso jau buvo pagaminta daugiau nei 500 milijonų žiebtuvėlių.

Aurimas Kregždė